Naša absolventka premiérovala svoje dielo v balete Národného divadla Brno

Michaela KošováAktuality zo školy

Absolventka nášho konzervatória Margaréta Štofčíková, má za sebou premiéru svojho nového diela.

Choreografia Pampúšik, o ľudskej bábke, vznikala pôvodne ako sólo pre študentku Súkromného tanečného konzervatória v Liptovskom Hrádku. Choreografia mala veľký úspech a autorka aj interpretka diela zaň boli ocenené na medzinárodnej súťaži Nádej baletu 22 (www.nadejbaletu.sk). V porote súťaže pôsobil aj umelecký vedúci Baletu štátneho divadla Brno Mário Radačovský a ponúkol Margaréte Štofčíkovej spoluprácu s juniorským súborom baletu Nd Brno.

Choreografia Pampúšik sa tak dostala v rozpracovanej podobe na dosky baletu Národného divadla Brno.

Pampúšik je malým manifestem detstva. Hlavnú úlohu stvárňuje ľudská bábka, ktorú postupne napĺňa sklamanie. Tak, ako sa v každom z nás od detstva postupne objavuje a nepozorovane preniká do nášho bytia s prichádzajícím dospievaním a životnou rutinou. Poďme se odviazať, vystúpiť z našich „dospeláckych“ životov, hrať sa, býť voľní a nechať sa unášať radosťami i hlúposťami (https://www.ndbrno.cz/balet/balet-ndb-2-program-2/)

Úspešná premiéra sa konala 3.3.2023 aj za účasti riaditeľky nášho konzervatória. Autorke srdečne gratulujeme a tešíme sa na jej ďalšiu tvorbu!  Aktuálne jej rukopis môžte vidieť aj v inscenácii Liptovského divadla tanca ( www.ldtlh.sk) Čakanie…NA?…KEĎ?!.

Margaréta Štofčíková je aktuálne študentkou VŠMU v Bratislave, odbor choreografia. .