Miroslav Kasprzyk

stklhMedailónky učiteľov

Patrí medzi popredných slovenských mímov. Vyrastal v Liptovskom Hrádku a študoval na pedagogickej škole v Čechách. Popri rôznych zamestnaniach sa od svojich dvadsiatich rokov venuje amatérskemu divadlu a pantomíme. V roku 1986 na Friedrich Schiller univesität v Jene – SRN, absolvoval umelecký spezialkurs vom pantomime – theater, pod vedením míma Haraldta Seime.

Jeho originálny pohybový prejav a improvizácie sa nezmazateľne zapisujú do histórie slovenskej pantomímy a šíria jej dobré meno aj v zahraničí. Účinkoval po celej Európe aj v zámorí – Sicília, Dánsko, Holandsko, Švajčiarsko, Mexiko, Poľsko atď.

Okrem vlastných predstavení spolupracuje na vernisážach, televíznych, multimediálnych a filmových projektoch: Koncert pre 2001 – Bobo Kantor, Šmankote babičko čaruj, Sokoliar Tomáš, Detské okienko v Teleráne, Noviny mínus, Apropo Tv a posledný – sedemdielny večerníčkový projekt pre Stv Košice OSMIJANKO. Mihol sa aj vo fantasy DRAČIE SRDCE (1996) a stvárnil aj kňaza v jojkárskom seriáli AFÉRY (2010).

Na mesačnej báze organizuje svoju MIM SHOW v Liptovskom Mikuláši a pantomímu vyučuje aj deti s dawnovým syndrómom. Ako jeden z mála mímov na Slovensku sa venuje mladým. Vyučuje na dielňach po Slovensku a je otcom jediného slovenského amatérskeho festivalu zameraného na pohyb a pantomímu v L.Mikuláši PAN, ktorého sa každoročne zúčastňuje takmer 600 účastníkov. prebehlo už deväť ročníkov, aj za účasti zahraničných hostí a lektorov. Festival PAN má za sebou už úspešných 26 ročníkov a v posledných piatich rokoch sa k nemu pridala aj súťaž PANart pre študentov konzervatórií a umeleckých univerzít Slovenska, Čiech a Moravy.